بی‌تردید جلسات کوتاه آمادگی ذهنیِ منتنفس همراه با بازی - نشر پیله

تنفس همراه با بازی

کتاب ذهن آگاهی در کلاس
Rate this post

ذهن آگاهی در کلاس

“بی‌تردید جلسات کوتاه آمادگی ذهنیِ من، تاثیر مستقیم بر عملکرد درسی کودکان در طول هفته گذاشته است. هر گاه کودکان از درس­های جدید خسته می­شدند، با انتخاب یکی از این روش­های نفس کشیدن، از آن­ برای آرامش خود استفاده می­کردند”.

روش­­های تنفسی همیشه قابل استفاده هستند و می­توان در موقعیت­های مختلف از آن­ها بهره برد. نفس کشیدن همراه با بازی، امکان انتخاب­های مختلف را برای تنفس عمیق به کودکان می‌دهد که فعالیت سیستم عصبی پاراسمپاتیک را بالا می‌برد و منجر به کاهش ترشح هورمون­های مرتبط با استرس می­‌گردد.

تنفس شکمی

کودکان در وضعیتی آسوده دستان خود را بر روی شکم قرار دهند. سپس با چهار شماره هوا را به داخل برده و شکم­شان را مانند یک بادکنک باد کنند. نفس­ را به اندازه یک شماره نگه دارند، و با پنج شماره هوا را از دهان­شان خارج کنند (بادکنک را خالی کنید).

نفس کشیدن ماری

در حالت نشسته‌ی کامل تکیه بدهند و مانند یک مار به اطراف نگاه کنند. با چهار شماره، بدن­شان را با هوا پر کنند. یک شماره هوا را نگه دارند و سپس با پنج شماره هوا را از بینی خارج کنند. کودکان از اینکه صدای مار (هیسس) در بیاورند، لذت خواهند برد.

نفس کشیدن خرگوشی

کودکان باید خودشان را شبیه به یک خرگوش با چشمانی تیز، دُمی پر از مو و گوش به زنگ برای هر خطری تصور کنند. آن­ها باید با کمر صاف و شانه­‌هایی محکم، قفسه سینه خود را بالا داده و روی ساق پای خود بنشینند. در حالی که چانه­ پایین است سه بار از بینی نفس را به داخل بدهند و هنگام بازدَم هوا را یک­باره مانند آه کشیدن از بینی­ خارج کنند.

نفس کشیدن خرسی

کاملا تکیه دهند و چشمان­شان را ببندند. خودشان را مثل خرسی که در خواب زمستانی فرورفته و در غار در خواب است، تصور کنند. از بینی خود با پنج شماره هوا را به داخل بکشند، تا سه شماره آن را نگه دارند و سپس با پنج شماره هوا را از دهان خارج کنند.

ما قبلا اینجا در این مورد مطلبی را منتشر کرده ایم

برگرفته از کتاب ذهن آگاهی در کلاس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *