سنت بریتانیایی تجربه گرایی با دیوید هیوم دیوید هیوم و تجربه گرایی - نشر پیله

دیوید هیوم و تجربه گرایی

کتاب عمارت فلسفه
Rate this post

دیوید هیوم

سنت بریتانیایی تجربه­ گرایی با دیوید هیوم اسکاتلندی به نقطه اوج خود می‌رسد. دیوید هیوم در دوران روشنگری زندگی می‌کرد و در قیاس با هم­عصران خود در گسترش برنامه‌های این دوران مشارکت مؤثرتری داشت.

  • دیوید هیوم فقط به دنبال از بین بردن تعصبات با استفاده از عقل نبود، بلکه وی به نام تجربه به هر تعصبی که عقل با آن خود را فریب می‌داد نیز حمله می‌کرد.

دیوید هیوم با کتابش با عنوان «کاوشی در خصوص فهم بشری» به صورت بنیادی، پیامدهای آنچه که تجربه از لحاظ فلسفی به ما می‌آموزد را نتیجه گیری کرده است. در هر حال از آنچه که متافیزیک کلاسیک تا آن زمان به عنوان شناختی مطمئن ارائه نموده، چیز زیادی باقی نمانده بود.

با این همه نزد دیوید هیوم بحث پاک­سازی متافیزیک مطرح نبود. بلکه وی انتظار داشت با پرداختن به فلسفه بتواند، بیشتر دیدی جدید نسبت به جهان و همچنین ابزاری برای تغییر زندگی خود بیابد.

دیوید هیوم در سال 1711 چهار سال پس از اتحاد انگلستان و اسکاتلند در ادینبرا در یک خانواده اصیل اسکاتلندی به دنیا آمد و تحت تربیتِ سخت­گیرانه مذهبی قرار گرفت، تربیتی که متعهد به روح کالوینیسم بود.

وی در ناحیه کوچکی واقع در جنوب شرقی اسکاتلند به نام ناینولز، بزرگ شد. در این منطقه اثرات بسیار عمیقی از کالوینیسم اسکاتلندی که در قرن شانزدهم میلادی توسط جان ناکس رواج یافته بود، وجود داشت.

  • اعتقاد به اینکه «شر» به طور عمیقی در انسان ریشه دارد، جزئی از اصول این مکتب محسوب می‌گردید.

خدای کالوینیست‌ها، خدای بسیار سخت­گیری بود که برای یافتن پنهانی‌ترین مخفیگاه‌های گناه انسانی، خواستار کنترل نفس و کاوش مدام در روح می‌شد.

ما قبلا اینجا در این مورد مطلبی را منتشر کرده ایم

برگرفته از کتاب عمارت فلسفه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *