رفتار درمانی رفتاردرمانی ابزاری مهم در کمک به مدیریت بیش فعالی است - نشر پیله

رفتار درمانی

کتاب قدرت شفا بخش موسیقی
Rate this post

رفتار درمانی موسیقی

رفتار درمانی ابزاری مهم در کمک به مدیریت بیش فعالی است. هدف از رفتاردرمانی BT این است که به ما بیاموزد رفتارهای خود را مشاهده کنیم و سپس آن‌ها را به‌طور مناسب تغییر دهیم.

در این روش ممکن است از روان‌درمانی (گفتاردرمانی) استفاده شود. روان‌درمانی می‌تواند برای کمک به ما در زمینهٔ ی مقابله با بیش فعالی مفید باشد. روان‌درمانی با آگاهی از چگونگی احساس و عکس‌العمل ما، می‌تواند به درک مغز و چگونگی عملکرد ما کمک کند.

بنابراین، ما می‌توانیم تکنیک‌هایی برای کنترل برخی احساسات و بهبود روابط خود پیدا کنیم. به‌علاوه، ممکن است بتوانیم الگوهای رفتاری را کشف کنیم، و یاد بگیریم که چگونه در آینده انتخاب بهتری داشته باشیم.

به همین ترتیب، گروه‌های پشتیبانی (که به‌عنوان روان‌درمانی گروهی یا صرفاً گروه‌درمانی نیز شناخته می‌شوند) می‌توانند منبع خوبی برای ایده‌ها و استراتژی‌های مقابله با بیش فعالی باشند، به‌خصوص اگر کسی به‌تازگی به این اختلال مبتلا شده باشد. گروه‌های پشتیبانی روشی خوب برای یافتن حمایت عاطفی هستند و متوجه می‌شویم که ما تنها کسانی نیستیم که از این‌همه تفاوت رنج می‌بریم. ‌

و می‌آموزیم که بسیاری از مردم با چالش‌های مشابهی روبرو می‌شوند، و نیز می‌توانیم یاد بگیریم که دیگران چگونه در شرایط و موقعیت‌های مشابه عمل کرده‌اند. به اشتراک گذاشتن تجربیات ما می‌تواند برای ما و دیگران به انتخاب نوع روش درمان کمک کند و امیدوارکننده باشد.

ابزارها و تکنیک‌هایی برای درک و مدیریت رفتارهای کودکان وجود دارد. درک اینکه چرا یک کودک ممکن است به طریقی خاص رفتار کند یا واکنش نشان دهد، ممکن است گاهی اوقات برای والدین سخت باشد. هر چه آگاهی بیشتری داشته باشیم آمادگی بیشتری برای مقابله با چالش‌ها داریم.

در تجربه‌ی خودم با فرزندانم، دریافتم که برای هر یک از آن‌ها یک نوع روش بهتر عمل می‌کند و این روش‌ها با توجه به سن و رشد اجتماعی آن‌ها تغییر می‌کند. من برخی از این تکنیک‌ها را در زیر به اشتراک گذاشتم:

پاداش فوری به‌ویژه بازخورد مثبت، زمانی که کودک کاری را به‌درستی انجام می‌دهد. قدرت پذیرش و احساس انجام کاری که باعث خشنودی والدین یا مراقبان او می‌شود، بی‌اندازه است. برای برخی از کودکان، یک سیستم امتیاز یا سایر ابزارهای پاداش فوری برای رفتار خوب می‌توان کارآمد باشد. تقویت مثبت زمانی که کودک کاری را به‌درستی انجام داده است، تا حد زیادی باعث پیشرفت او می‌شود.

وقفه‌ی زمانی، مجازات نیست. بلکه زمانی برای آرام شدن کودک است. گاهی اوقات وقتی کودک بیش‌ازحد بی‌نظم و یا از کنترل خارج می‌شود و بیش‌ازحد در یک وضعیت استرس‌زا و تحریک‌کننده قرار می‌گیرد، این روش به او کمک می‌کند تا آرام شود. هنگامی‌که آن‌ها آرامش بیشتری پیدا کردند، صحبت کردن با آن‌ها راحت‌تر می‌شود، و آسان‌تر درک می‌کنند و یاد می‌گیرند که در وضعیت‌های مشابه بعدی واکنش مناسب‌تری نشان دهند.

پیدا کردن زمانی برای باهم بودن. هر هفته باهم قرار بگذارید تا یک فعالیت لذت‌بخش یا آرامش‌بخش را به اشتراک بگذارید. برخی از این فعالیت‌ها ممکن است شامل قدم زدن در بیرون، بازی‌های تخته‌ای، فیلم یا گوش دادن به موسیقی باشد. در مدتی که باهم هستند، می‌توانید به دنبال فرصت‌هایی باشید تا به آنچه فرزندتان به‌خوبی انجام می‌دهد، اشاره‌کنید و از نقاط قوت و توانایی‌های منحصربه‌فرد آن تمجید کنید.

فراهم کردن یک محیط ایده آل. شرایط را به‌گونه‌ای سازمان‌بندی کنید که به کودک شما اجازه دهد موفقیت کسب کند. چیزی را که دوست دارند و دران مهارت دارند، پیدا کنید. آن‌ها را تحسین کنید و فعالیت‌های مشابهی به آن‌ها بدهید. جدا از تقویت عزت‌نفس، زمانی که آن‌ها بازخورد مثبتی را می‌بینند، آن‌ها می‌خواهند عملکرد بهتری داشته باشند.

مدیریت استرس. برای مدیریت کردن استرس از روش‌هایی که هم دارای مزایای جسمی و هم روحی است استفاده کنید مانند مراقبه، تکنیک‌های آرام‌سازی و ورزش. ورزش یک گزینه‌ی عالی است. اما ماهیت بیش فعالی به‌گونه‌ای است که انجام تکنیک‌های مدیتیشن و آرامش را سخت می‌کند. یافتن تلاش‌های تفریحی که بر آگاهی ذهن تمرکز دارند، می‌تواند کمک‌کننده باشد. یوگا یک تمرین عالی است و نیز بازی‌های زیادی برای کمک به کودکان در انجام یک جلسه‌ی یوگا وجود دارد. مانند هر روش درمانی جایگزین، یافتن روشی که برای سبک زندگی شما مناسب باشد ضروری است. اگر آن روش به آزمون‌وخطاهایی نیاز داشت نا امید نشوید.

ما بیشتر اینجا در این مورد مطلبی را منتشر کرده ایم

برگرفته از کتاب قدرت شفا بخش موسیقی

قیمت اصلی 39600تومان بود.قیمت فعلی 36000تومان است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *