روان‌شناسی هنر، در رویکرد رایج، به استفاده روانشناسی هنر - نشر پیله

روانشناسی هنر

کتاب زمینه هنر شناسی
Rate this post

نگاهی به پیشینه روانشناسی هنر

روان‌شناسی هنر، در رویکرد رایج، به استفاده ار نظریه‌های روان‌شناسی و روانکاوی در تحلیل و نقد آثار هنری گفته می‌شود که ادبیات مربوط به آن بسیار گسترده و متنوع است.

ولی رویکرد دیگری در روان‌شناسی هنر وجود دارد که هدف آن پژوهش و شناسایی چگونگی فرایند آفرینش هنری در ذهن انسان و جایگاه آن در آگاهی آدمی است. اگرچه سابقه و دامنه شناخت عقلی و منطقی بسیار قدیمی و گسترده است ولی، به دلایل مختلف، توجه بسیار کم‌تری به مبانی شناخت عاطفی (هنری) نشان داده شده است.

خوش‌بختانه در چند دهه نزدیک گام‌های بلندی در این زمینه برداشته شده و موضوع «شناخت عاطفی» و «شناخت هنری» جایگاه استواری در دانش روان‌شناسی و علوم‌شناختی پیدا کرده است. دانش شناخت‌شناسی امروز بخش مهمی از دستاوردهای خود را مرهون کوشش و همت روان‌شناسان بزرگی است که درباره فعالیت‌های عالی مغز و چگونگی فرایندهای تفکر و اندیشه انسانی پژوهش کرده‌اند.

  • در این زمینه باید از دستاوردهای پیشگامان دانش روان‌شناسی، به ویژه مطالعات روان‌شناسان روسی مانند «پاولف»، «لو ویگوتسگی» و «لوریا»، و دانشمند آلمانی «تئودور لیپس» یاد کرد. اینان نخستین پایه‌های مطالعه علمی درباره ماهیت شناخت انسانی، تفاوت‌های شناخت عقلانی و شناخت عاطفی، و نقش زبان و نمادسازی را در پیدایش و گسترش اندیشه و آگاهی انسان بنیاد گذاشتند.

به طور خلاصه می‌توان گفت که پژوهش‌های این روان‌شناسان، در زمینه شناسایی فرایندهای ادراکی و عاطفی ذهن انسان و نقش زبان و تصویرسازی ذهنی، سهم زیادی در ابهام زدایی از انواع شناخت‌های عقلی و عاطفی (علمی و هنری) و چگونگی ارتباط متقابل آنها با یکدیگر داشته است.

گوهر نظریه این روان‌شناسان این است که نخست سرچشمه آگاهی و شناخت انسان در ارتباط فعال میان بدن و محیط پیرامون قرار دارد و دوم این که، برخلاف پنداشت قدیمی، آگاهی ما محدود به شناخت عقلی و منطقی نیست، بلکه پیوند عمیقی با شناخت عاطفی و انگیزه‌های درونی ما دارد.

در این‌جا به دلیل اهمیت این مباحث، در درک و فهم شناخت هنری، به طور خلاصه به معرفی چکیده نظرات لو ویگوتسکی، الکساندر لوریا و تئودور لیپس می‌پردازیم.

ما قبلا اینجا در این مورد مطلبی را منتشر کرده ایم

برگرفته از کتاب زمینه هنر شناسی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *