زایش خودبه‌خودیاولین مفهوم، زایش خودبه‌خودی - نشر پیله

زایش خودبه‌خودی

کتاب تکامل زیست شناسی مولکولی
Rate this post

زایش

اولین مفهوم، زایش خودبه‌خودی بود. زایش خودبه‌خودی اعتقاد دیرینه‌ای بود که تصور می‌کرد برخی از جانوران ساده (مانند مگس، کرم، قورباغه و غیره) می‌توانند بطور خود به خودی از گِل، سرگین، گوشت گندیده و مانند آن به وجود بیایند.

این مفهوم در آزمایشی که احتمالاً اولین آزمایش بیولوژیکی واقعی در جهان بود، مردود اعلام شد.

دانشمند ایتالیایی، فرانچسکو ردی، مانند بسیاری دیگر مشاهده کرده بود که کرم‌ها و سپس مگس‌ها روی گوشت گندیده ظاهر می‌شوند.

وی همچنین خاطرنشان کرد که مگس‌هایی که به گوشت نزدیک می‌شوند اغلب اجسامی ریز را روی گوشت برجای می‌گذارند: او مشکوک بود که آیا این‌ها تخم حشره هستند یا خیر.

بنابراین، در حدود سال 1668 آزمایش زیر را انجام داد: وی دو ماهی فاسدشده را در دو بطری قرار داد، یکی در بسته و دیگری باز. او در آزمایش‌هایی مکرراً مشاهده کرد که درون بطری با درِ باز کرم‌هایی ظاهر می‌شود، در حالی که دیگری اینطور نبود.

قابل توجه است که فرانچسکو همچنان معتقد بود که برخی از انواع دیگر موجودات بدوی به طور خودبه‌خود ایجاد می‌شوند. حتی تا اواخر قرن نوزدهم، یعنی زمانی که لویی پاستور آزمایش فرانچسکو را تکرار کرد، بسیاری از زیست‌شناسان دیگر نیز همین اعتقاد را داشتند.

چنین افکار قدیمی‌ای بسیار جان‌سخت هستند.

با این حال، یک اشتباه تاریخی دیگر هم وجود داشت که آن هم مانع پیشرفت در زیست‌شناسی در طول رنسانس و پس از آن شد. این دکترین حیات‌گرایی بود که معتقد بود بین ماده‌ی زنده و غیرزنده تفاوتی اساسی وجود دارد.

برگرفته از کتاب تکامل زیست شناسی مولکولی

ما قبلا اینجا در این مورد مطلبی را منتشر کرده ایم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *