نگاهی به دنیای زن و زنان دورویی در زن فطری است و این ویژگی زن می باشد - نشر پیله

زن و زنان

درباره زنان خرد برای مردان
Rate this post

زنان جوان

در سرشت دختران جوان چیزی وجود دارد که به زبان درام جلوه برجسته خوانده می شود. برای چند سالی آنها همه را غرق زیبایی خود می کنند و در هدیه دادن این جذابیت شان به قیمت تمام عمرشان افراط می کنند.

به طوری که در طی آن سال ها ممکن است آن‌چنان هوش از سر برخی مردها ببرند که مردها به سرعت بخواهند از دختران جوان حمایت و مراقبت کنند. به هرحال تا زمانی که آنها با هم زندگی می کنند، مرحله ای  محسوب می شود که به نظر می رسد هیچ ضمانت کافی برای آن وجود ندارد اگر مردها فقط به عقل خود رجوع کنند.

بر این اساس طبیعت مانند همه موجودات خود، زن را به اسلحه ای مجهز کرده و ابزار لازم را برای صیانت از وجود او فراهم نموده تا در موقع لازم او آنها را برای دفاع از خود در اختیار داشته باشد.

در اینجا مانند هر جای دیگر طبیعت با سیاست معمول خود پیش می رود دقیقاً همانطور که مورچه ماده پس از لقاح بال های خود را از دست می دهد، زیرا در واقع خطری برای  وظیفه باروری او خواهند بود.

بنابراین احتمالاً به دلایل مشابه پس از به دنیا آمدن یک یا دو فرزند یک زن به طور کلی زیبایی خود را از دست می دهد. در نتیجه می فهمیم که دختران جوان در دل های شان، امور داخلی یا کار از هر نوع را در اولویت دوم می گذارند اگر در واقع به عنوان یک شوخی صرف نباشد. تنها موضوعاتی که واقعاً توجه جدی آنها را جلب می کند، عشق و تسخیر قلب هاست و همه چیز در لباس و رقص  و غیره… خلاصه شده است.

سن بلوغ برای زنان و مردان

موضوعی اصیل تر و کامل تر دیرتر و کندتر رسیدن بلوغ در بین زن و مرد است. یک مرد به ندرت تا قبل از بیست و هشت سالگی به بلوغ فکری و ذهنی می رسد، در صورتی که یک زن در هجده سالگی بالغ شده است.

و همین مسئله، موجب نوعی رفتار ناخوشایند از سوی زن در همه ی ابعاد زندگی اش می شود. به همین دلیل است که زنان در کل زندگی خود کودک باقی می مانند و هرگز جلوتر از نوک بینی شان را نمی بینند و فقط زمان حال را در نظر می گیرند. و از پذیرش واقعیت گریزان هستند و چیزهای کوچک و بی اهمیت را به امور مهم ترجیح می دهند.

درباره زنان خرد برای مردان
درباره زنان خرد برای مردان

اما در نهایت به واسطه دانش استدلالی مرد است که او را مجاب می کند، در زمان حال زندگی نکند. شاید خودخواهانه و بی رحم به نظر آید اما مردها گذشته و آینده را در نظر می گیرند و این سرچشمه احتیاط و همچنین مراقبت و اضطراب بوده که به اتفاق اکثریت مردها آن را در رفتار و افکار و استدلال هایشان از خود نشان می دهند.

تمام مزایا و معایب این رفتار مردها، در رفتار و افکار و استدلال، به اتفاق اکثریت زن ها به طور کمتری وجود دارد که ریشه در قدرت استدلال ضعیف تر آنها دارد.

در حقیقت زن ممکن است کوته نظر به نظر برسد زیرا  در حالی که او درک شهودی کامل از آنچه دارد که در نزدیکی او نهفته است؛ اما در کمال تعجب میدان دیدش گسترده نیست و آینده نگر نمی باشد. بنابراین کمبودها و گذشته یا آینده، تأثیر بسیار کمتری بر روی زنان نسبت به مردان می گذارند.

به همین دلیل است که بیشتر زنان سطحی نگر هستند و گاهی اوقات تمایلات شان به حدی می رسد که، هم مرز با جنون است. زنان با قلب خود فکر می کنند. زن فکر می کند پول درآوردن وظیفه مرد است و خرج کردن پول هم در صورت امکان در طول زندگی شوهرشان یا به هر حال؛ پس از مرگ او بر عهده آنها می باشد. واقعیت این است که وقتی شوهرشان به آنها برای اهداف خانه داری پول می دهند، این عقیده در زنان تقویت می شود.

زنان بیشتر از مردان در زمان حال زندگی می کنند

هر چند که معایب بسیاری در زن ها وجود دارد، اما حداقل به طرفداری از آنها می توان گفت که زن ها بیشتر از مردها در زمان حال زندگی می کنند. و حتی اگر شرایط حال اصلاً قابل تحمل نباشد زنان مشتاقانه از آن لذت می برند.

این منبع شادمانی در زنان عجیب است زن به واسطه ی این منبع شادمانی، موجب سرگرم کردن مرد در ساعات تفریح او می شود و در صورت لزوم، هنگام خستگی مرد بار مسئولیت او را تسلی می دهد. به هیچ وجه مشورت با زنان در موارد دشوار احتمال بدی نیست.

برای اینکه نحوه نگاه کردن زن ها به مسائل کاملاً متفاوت از مردها می باشد به ویژه اینکه زن ها دوست دارند کوتاه ترین راه را برای رسیدن به هدف  انتخاب نمایند و به طور کلی، می توانند تمرکز بر آنچه داشته باشند که پیش روی آنهاست.

در حالی که مردها برای  حل مسائل بر خلاف زن ها بسیار فراتر را در نظر می گیرند و فقط تا نوک بینی خود را نمی بینند. البته زنان قطعا در قضاوت هوشیار تر از مردان هستند، زیرا آنها چیزی بیشتر از آنچه را نمی بینند که در واقع وجود دارد.

در حالی که اگر احساسات مردان برانگیخته شود، در نهایت مردها مایل می شوند؛ مسائل را به شکلی اغراق آمیز ببینند، یا موضوع را آنچنان را تصور کنند که اصلا وجود ندارد.

ضعف قوه استدلال زنان نیز توضیح می دهد که چرا زنان نسبت به مردان در مورد بدبختی ابراز همدردی بیشتری می کنند. به همین ترتیب چرا زنان نسبت به مردان با مهربانی و علاقه بیشتری رفتار می نمایند و چرا برعکس آنها در مورد مردان عدالت را رعایت نمی کنند و با وجدان و احترامی کمتر نسبت به مردان رفتار می کنند.

قوه استدلال زن ها آنقدر ضعیف است که شرایط موجود بر روی آن تسلط یافته و آن چیزهای واقعی که مستقیماً در برابر چشماهای آنها قرار دارد، قدرتی را اعمال می کنند که به ندرت با  اصول فکری انتزاعی قوانین ثابت رفتاری، تصمیمات محکم یا به طور کلی با در نظر گرفتن گذشته و آینده یا توجه به ناموجود ها خنثی می گردند.

بر این اساس، زنان عناصر اصلی و اساسی را دارند که به منظور ایجاد شخصیتی با فضیلت لازم هستند، اما آنها در ویژگی های ثانویه ای کمبود دارند که اغلب ابزاری ضروری برای شکل گیری آن می باشند.

درباره زنان خرد برای مردان
زنان و زنان حال

از این رو مشخص می شود که نقص اساسی شخصیت زن این است که حس عدالت ندارد. و همان طور  که قبلاً نیز ذکر شد عمدتا به این دلیل است که زنان قدرت استدلال و بحث ضعیفی دارند. اما این نقص ناشی از موقعیتی است که طبیعت به عنوان جنس ضعیف تر به آنها اختصاص داده است.

زنان و حیله گری

زنان نه به قدرت بلکه به هنر حیله گری از رو ظرفیت غریزی؛ برای فریب و تمایل غیرقابل انکار برای دروغگویی وابسته هستند. همانند پنجه و دندان شیرها عاج فیل ها و گرازها شاخ گاوها و گاز سمی برخی گونه های ماهی ها، طبیعت زن را  برای دفاع و محافظت از خود به هنر دورویی مجهز کرده و تمام قدرتی که طبیعت به مرد در قدرت جسمی و عقل داده، در این ویژگی به زنان اعطا شده است.

از این رو دورویی در زن فطری است و تقریباً از احمق ترین ها زنان گرفته تا باهوش ها از این خصیصه بهره برده اند. حق طبیعی زنان است که در هر موقعیتی از آن حربه استفاده نمایند، همان طور که وقتی حیوانات مورد حمله قرار می گیرند، از ابزارهای خود کمک می گیرند. آنها احساس می کنند که باید چنین کاری را انجام دهند.

بنابراین زنی که کاملاً راستگو باشد، دورویی و تزویر در وجودش به چشم نخورد از محالات بوده و از بس در همجنس های خود ریا و تظاهر می بینند، تلاش برای کنار آمدن در این مورد با دیگر زنان را کار عاقلانه ای نمی داند.

اما این نقص اساسی که بیان کردم با تمام آنچه که مستلزم آن است به باطل، بی ایمانی، خیانت، ناسپاسی و غیره ختم می شود. شهادت دروغ در دادگاه ها را بیشتر از زبان زنان نسبت به مردان می شنوید.

درباره زنان خرد برای مردان
زنان و حیله‌گری

در واقع، ممکن است عموماً این سؤال مطرح شود که آیا زنان اصلاً باید قسم بخورند؟ هر از گاهی موارد مکرری در همه جا  از زنان دیده می شود که اجناسی را بدون پرداختن هیچ پولی از فروشگاه بر می دارند و در حالی که هیچ کسی حواسش نیست با عجله فرار می کنند.

برگرفته از کتاب درباره زنان، خرد برای مردان

نوشته‌ی آرتور شوپنهاور / ترجمه‌ی شادی فروتنیان

ناموجود
قیمت اصلی 42900تومان بود.قیمت فعلی 38000تومان است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *