پرسیدن سؤال بدون هشدار قبلی به سوال پرسیدن بی مقدمه - نشر پیله

سوال پرسیدن بی مقدمه

کتاب درس پرسیدن و چالش
Rate this post

«وقتی دانش‌آموزان به کلاس من می‌آیند، می‌دانند که به چالش کشیده خواهند شد؛ اگر پیش از آن هشدار داده شود، مشکلی ندارند».

  • پرسیدن سؤال بدون هشدار قبلی به این معناست که، دانش‌آموزان نمی‌دانند چه سؤالی از چه کسی و چه وقت پرسیده می‌شود.

این روش خوبی است که، با درس پرسیدن سبب پیشرفت درسی در کلاس شوید. شاگردان بی‌مقدمه برای آزمایشِ توانایی‌شان باید به چالش کشیده شوند تا اطلاعات (درسی) شان را به سرعت به یاد بیاورند.

وقتی مشغول برنامه‌ریزی درسی هستید، پنج سؤالی که ممکن است در طول تدریس بپرسید، بنویسید. سؤالات را در ابتدای درس بخوانید. دانش‌آموزان را تشویق به خواندن سؤالات کنید و تاکید کنید که در طول درس «بی‌مقدمه» آن‌ها را صدا خواهید زد.

وقتی تصمیم گرفتید که سؤالی بپرسید یک دانش‌آموز را بی‌مقدمه صدا کنید. من توصیه می‌کنم تا اسم دانش‌آموزی که خلاق­تر است را به طور تصادفی انتخاب کنید. دانش‌آموز خلاق، در تمرکز دانش‌آموزان دیگر بر سؤال موثر است و سبب می‌گردد متوجه شوند که هرکس می‌تواند به این سؤال پاسخ دهد.

این سبک از سؤال پرسیدن ممکن است نوعی از دلواپسی را به وجود آورد. البته من بر این باور هستم که اندکی دلواپسی در کلاس نیاز است و ما وقتی می‌توانیم دانش‌آموزان را از حالت آسودگی خاطر جدا کنیم که آن ها را به چالش بکشیم. مطمئن باشید که روش‌های چالش‌برانگیز زیادی را به کار می‌گیرید. دانش‌آموزان در کلاس‌های آغازین شما نحوه‌ی به چالش کشیده شدن را تمرین خواهند کرد.

نکته‌ی آموزشی:

برای شناخت دانش‌آموزان، اجازه دهید پاسخ به سؤال‌های بی‌مقدمه را دو نفری تمرین کنند. این کار به کاهش دلواپسی آن­ها کمک می‌کند.

در این زمینه: وصل کردن

برگرفته از کتاب: درس پرسیدن و چالش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *