شیوه زندگی مبتنی بر فلسفه و روانشناسی عقاید ما به ناچار و متاسفانه این گرایش را دارند - نشر پیله

شیوه زندگی مبتنی بر فلسفه و روانشناسی

کتاب خود کشف نشده
Rate this post

فلسفه و روانشناسی

عقاید ما به ناچار و متاسفانه این گرایش را دارند که در پس تغییراتی که در وضعیت کلی صورت می گیرند قرار گیرند. آنها به ندرت کاری غیر از این می توانند انجام دهند.

زیرا تا زمانی که چیزی در جهان تغییر نمی کند عقاید ما کم و بیش سازگار باقی مانده و بنابراین به یک شکل رضایت بخش عمل می کنند. بنابراین دلیل منطقی وجود ندارد که آنها چرا باید تغییر پیدا کرده و از نو سازگاری پیدا کنند.

فقط زمانی که شرایط به شدت تغییر پیدا کرده اند طوری که یک شکاف تحمل ناپذیر بین وضعیت بیرونی و ایده های ما که حال خیلی کهنه شده اند به وجود می آید، مشکل کلی جهان بینی ما، یا فلسفه زندگی آشکار می گردد و همراه آن این سوال مطرح می گردد که چگونه تصویرهای آغازین جریان انرژی غریزی را حفظ می کنند باید مجددا جهت دهی شده و سازگار گردند.

زیرا آنها را به راحتی نمی توان با یک آرایش منطقی جدید جابجا کرد چرا که در این صورت وضعیت بیرونی بیشتر از نیازهای بیولوژیک انسان قالب آن را تغییر خواهد داد.

علاوه برآن نه تنها آن پلی به سمت انسان اولیه نخواهد ساخت بلکه به طورکلی مسیر نزدیک شدن به آن را مسدود خواهد کرد. این مسئله با اهداف تعالیم و آموزه های مارکسیستی که همانند خداوند به دنبال شکل دادن انسان است اما، به شکل تشکل گروهی هم خوانی دارد.

امروزه اعتقادات اولیه ما به صورت روز افزونی منطقی شده اند. فلسفه ما دیگر طریقه زندگی نیست همان گونه که در دوران کهن بود بلکه، به یک امر منحصراً عقلانی و آکادمیک تبدیل شده است.

ادیان فرقه ای ما با مفاهیم و مراسم های باستانی خود که از نظر خودشان توجیه پذیر هستند، نگاهی به جهان معرفی می نمایند که در دوران قرون وسطی مشکلات زیادی به بار نیاورد ولی برای انسان امروزی بسیار عجیب و غیر قابل فهم هستند.

علی رغم کشمکش موجود با دیدگاه علمی امروزی، یک غریزه عمیق به او فرمان می دهد به عقایدی پایبند باشد که در ظاهر تمامی پیشرفت های روحی پانصد سال گذشته را نادیده می گیرد.

هدف آشکار، آن این است که از افتادن او به اعماق ناامیدی پوچ گرایانه خودداری نماید. اما حتی زمانی که ما به عنوان انسان های منطق گرا احساس اجبار می کنیم تا دین امروزی را به خاطر پرداختن به معانی سطحی، به خاطر کوته فکری و منسوخ شدن، مورد انتقاد قراردهیم. هیچ زمان نباید فراموش کنیم که فرقه هایی که ادعای اصول اعتقادی و اخلاقی را می کنند که نمادهای آنها، اگرچه تعبیر آنها قابل بحث است، هرگز زندگی خودسرانه ای برحسب شخصیت کهن خود ندارند.

ما بیشتر اینجا در این مورد مطلبی را منتشر کرده ایم

برگرفته از کتاب خود کشف نشده

ناموجود
قیمت اصلی 54200تومان بود.قیمت فعلی 49000تومان است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *