علل عدم پایداری علم از منظر فیزیکی صنعت و کشاورزی، به میزان فزاینده ای در حال - نشر پیله

علل عدم پایداری علم از منظر فیزیکی

کتاب تاثیر علم بر جامعه
Rate this post

علل فیزیکی

صنعت و کشاورزی، به میزان فزاینده ای در حال رشد و افزایش  بوده و  به روش هایی انجام می شوند که سرمایه جهانی یعنی منابع طبیعی را هدر می دهند.

در بخش کشاورزی همیشه اینگونه بوده و از آنجا که انسان برای اولین بار در خاک کشت کرد به غیر از مکان‌هایی مانند دره نیل ، جایی که شرایط استثنایی وجود داشت.  در حالی که جمعیت پراکنده بود ، مردم وقتی از حاصلخیزی مزارع خود نا امید می شدند از آنجا کوچ می کردند. سپس مشخص شد که از اجساد می توانند به عنوان کود استفاده شوند و قربانی کردن انسان رایج شد.

این میزان محصول را دو برابر کرد و از تعداد جمعیت هم کم کرد. با این حال این روش دیگر ادامه نیافت و جای آن را جنگ گرفت. اما جنگ‌ها به اندازه كافی برای زندگی انسان به منظور جلوگیری از رنج بازماندگان مخرب نبودند و فرسودگی خاک به طور مداوم در حال افزایش بوده و دقیقاً تا به امروز ادامه داشته است.

بیشترین فشار در حال حاضر بر روی نفت می باشد. بدون نفت یک ملت با تکنیک‌های امروزی نمی تواند از لحاظ صنعتی پیشرفت کرده یا از خود در جنگ دفاع کند.

منابع به سرعت کاهش می یابد و جنگ های زیادی بر سر تصرف منابع نفتی رخ خواهند داد. البته باور دارم که انرژی اتمی جایگزین نفت به عنوان منبع انرژی خواهد شد. اما چه اتفاقی خواهد افتاد وقتی اورانیوم مورد استفاده برای کشتن انسان ها و ماهیان تمام شود؟

واقعیت غیرقابل انکار این است که صنعت و کشاورزی تا هنگامی که از کودهای مصنوعی استفاده می کنند، به مواد و منابع انرژی غیرقابل تعویض وابستگی دارد.

بدون شک علم منابع مورد نیاز دیگری را کشف خواهد کرد، اما این شامل کاهش تدریجی در عملکرد زمین و کشاورزی  بوده و در هر صورت یک مصلحت موقتی است. جهان تا امروز متکی به سرمایه بوده و تا زمانی که صنعتی باقی بماند ، باید به این کار ادامه دهد. سرمایه منبعی غیرقابل اجتناب اما شاید نسبتاً دور از بی ثباتی در یک جامعه علمی باشد .

 ما بیشتر در این برگه در این مورد مطلبی را منتشر کرده‌ایم

برگرفته از کتاب تاثیر  علم بر جامعه

قیمت اصلی 72900تومان بود.قیمت فعلی 65500تومان است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *