به هر دانش‌آموز چهار برگه‌ی چسبی بدهید وصل کردن - نشر پیله

وصل کردن

کتاب درس پرسیدن و چالش
Rate this post

«آن ها را به‌هم وصل کنید!»

به هر دانش‌آموز چهار برگه‌ی چسبی بدهید. آن‌ها باید این برگه‌ها را روی کاغذی بچسبانند و سپس میان این یادداشت‌ها ارتباط معناداری برقرار کنند.

این فعالیت برای به چالش کشیدن سطح فهم و یادآوری دانش‌آموزان است. چهار برگه به هر دانش‌آموز داده می‌شود، که هرکدام اطلاعات متفاوتی دارند. شما می‌توانید برگه بدهید یا می‌توانید روی صفحه نمایش نشان دهید، و از آن‌ها بخواهید تا بنویسند و سپس باید با هر روشی این اطلاعاتِ متفاوت را به هم متصل کنند.

من مثالی از کلاس تاریخ که قبلاً آن را مشاهده کردم، بیان می‌کنم. موضوع کلاس حمله‌ی نورمن‌ها به ساکسون‌ها در چند هفته بود. معلم به هر شاگرد یادداشت‌هایی داد که روی آن‌ها اطلاعات متفاوتی نوشته شده بود؛ یکی از آن‌ها درباره‌ی ویلیام فاتح بود و دیگری درباره‌ی فَرشینه‌ی بایو. یکی دیگر درباره‌ی زندگی آنگلوساکسون‌ها در بریتانیا نوشته بود؛ و در آخر، تصویری از انگلیس بود که برخی از مناطق اصلی آن روی نقشه مشخص کرده بود.

  • از دانش‌آموزان خواسته شد تا این برگه‌ها را بر روی ورق A4 به چسبانند، و آن‌ها را به هر روشی مرتب کنند. سپس آن‌ها باید هر چهار یادداشت را با خط بهم وصل کنند، و دلایل وصل کردن و ترتیب آن‌ها را باید توضیح دهد.

این فعالیت جالبی است که از انجام آن لذت می‌برند. این­گونه از همه‌ی دانش‌آموزان درس پرسیده می‌شود و سطح درک و فهم‌شان از درس داده شده، معلوم می‌شود!

نکته‌ی آموزشی:

از منابع اینترنتی برای صرفه‌جویی در وقت استفاده کنید.

بیشتر بدانید: از دانش‌آموزان بخواهید تا برگه‌های خالی را با دانش و اطلاعات خودشان برای هم­کلاسی‌هایشان بنویسند.

در این زمینه: تکلیف پژوهشی

برگرفته از کتاب: درس پرسیدن و چالش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *