کیسینجر در برابر کیسینجر هِنری کیسینجر برای دانشجویان و عالمان عرصه روابط - نشر پیله

کیسینجر در برابر کیسینجر

کتاب کیسینجر در برابر کیسینجر
Rate this post

کیسینجر

هِنری کیسینجر برای دانشجویان و عالمان عرصه روابط بین‌الملل شناخته شدهتر از آنی است که نیاز به معرفی داشته باشد. اما به عنوان معرفی مختصر، هنری آلفرد کیسینجر در 27 می 1923 در خانواده یهودی‌الاصل در شهر فورت آلمان به دنیا آمد. او در سال 1938 به همراه خانواده از آلمان تحت کنترل نازی‌ها، به ایالات متحده آمریکا آمد، در نیویورک ساکن شد و در سال 1943 تابعیت این کشور را کسب کرد.

وی سیاستمدار، دیپلمات و مشاور ژئوپلتیک آمریکایی است که به عنوان وزیر امور خارجه و مشاور امنیت ملی آن کشورخدمت کرده است. کیسینجر در دوره ریچارد نیکسون به عنوان وزیر امور خارجه آمریکا مشغول به کار شد و پس از پایان دوره نیکسون به خاطر رسوایی واترگیت و استعفای نیکسون، در همان سِمت با جِرالد فورد (معاون نیکسون که طبق قانون اساسی جانشین وی شد) به همکاری ادامه داد. از وی به‌عنوان یکی از استراتژیست‌های ارشد ایالات متحده آمریکا نام برده می‌شود.

بر اساس یک نظرسنجی که توسط مجله سیاست خارجی انجام شده، 21/32 درصد از «محققان بزرگ روابط بین‌الملل آمریکا» وی را مهم‌ترین وزیر امور خارجه ایالات متحده از سال 1965 در نظر گرفتند.

مهم‌ترین فعالیت‌های او شامل مذاکرات مربوط به محدودسازی سلاح‌های استراتژیک میان آمریکا و شوروی بین سال‌های 1969 تا 1972 که منجر به پیمان سالت شد، برقراری رابطه میان ایالات متحده آمریکا و چین با اجرای سیاست معروف به دیپلماسی پینگ‌پنگ در سال 1972، و هم‌چنین نقش موثر در خاتمه دادن بحران ویتنام که جایزه صلح نوبل مشترکی را برای او و «لی‌دوک تو» طرف مذاکره کننده ویتنامی به ارمغان آورد.

کتاب حاضر با عنوان کیسینجر در برابرکیسینجر (تأملاتی درباب دیپلماسی، استراتژی کلان و رهبری) نوشته وینستون لُرد، که برای اولین بار در سال 2019 منتشر شد، کتابی است که در قالب مصاحبه وینستون لرد  و کی. تی. مک فارلند با کیسینجر، به دوتا از مهم‌ترین رویدادهای دوره تصدی‌گری کیسینجر در پست وزیر امورخارجه در دوره ریاست جمهوری نیکسون که شامل سیاست گشایش به سمت چین و هم‌چنین پایان دادن به جنگ ویتنام می‌باشد، اشاره دارد.

برگرفته از کتاب کیسینجر در برابر کیسینجر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *