پول برای پوتین وسیله است نه هدف - نشر پیله

پول برای پوتین وسیله است نه هدف

کتاب بیایید از پوتین بگوییم
Rate this post

به گفته بیل برودر، یک کارآفرین آمریکایی‌الاصل که پول زیادی در روسیه به دست آورده‌ بود اما بعد از آشنایی با آدم‌های اشتباه، بسیاری از آن را از دست داد، کل دارایی خالص پوتین حدود 200 میلیارد دلار (156 میلیارد پوند) است.

پوتین و پول

یعنی به اندازه جف بزوس از آمازون و بیل گیتس از مایکروسافت ثروتمند است. آیا پوتین واقعاً ثروتمندترین مرد جهان است؟

این سؤالی است که من از تحلیلگران غربی گرفته تا روزنامه‌نگاران روسی پرسیده‌ام. شاید بهترین پاسخی که تا به حال دریافت کردم از جانب یک مامور مالیاتی سابق بود که در آن زمان سمت ارشدی در سرویس نظارت مالی فدرال فدراسیون روسیه داشت.

  • او ابتدا از سؤال عادی یک خارجی کودن ناراحت به نظر می‌رسید، اما بعد از خنده منفجر شد: «گوش کن، نمی‌فهمی. دهه 1990 نیست.

پوتین به دنبال پول نیست، پول به دنبال او می‌رود. او احتمالاً نمی‌داند چه‌قدر و کجاست – چرا باید بداند؟ او فقط…» او به وضوح به دنبال یک استعاره مناسب بود و با لبخندی به حرفش پایان داد: «در آن شنا می‌کند.»

پوتین بدون شک ثروتمند است و بسیار ثروتمندتر از آن چیزی است که خودش اعتراف می‌کند. قبل از انتخابات 2018 او فهرستی از دارایی‌هایش را منتشر کرد که در آن اعلام کرده بود در شش سال گذشته 38.5 میلیون روبل (458 هزار پوند) از حقوق، پس‌انداز و مستمری‌اش درامد داشته و حدود 190هزار پوند در بانک داشت. او همچنین دارای یک آپارتمان 75 متر مربعی در سن‌پترزبورگ، دو خودروی قدیمی گاز از دوران شوروی و یک لادا نیوا 4در کوچک است. کاخ‌ها، جت‌های شخصی و سایردارایی‌ها او را می‌توان در حکم تسهیلات شغلی او دید، به جای این‌که مالک آن‌ها باشد.

اما در عین حال، او را با مجموعه‌ای از ساعت‌های گران‌قیمت دیده‌ایم که روی هم نیم‌میلیون پوند ارزش دارند. یک نفرین قدیمی گرجی می‌گفت: «انشاالله تنها با دستمزد خود زندگی می‌کنید.» سخت است باور کنیم که این موضوع در مورد ولادیمیر بیش از بقیه نخبگان روسیه صدق می‌کند.

آن‌ها معمولاً عمارت‌های عظیمی دارند، مانند املاک ۱۴ میلیون پوندیِ وزیر دفاع، سرگئی شویگو با معماری معابد چینی و خانه ۵.۵ میلیون پوندی دیمیتری پسکوف سخنگوی ریاست جمهوری. رمضان قدیروف، مرد قدرتمند چچنی، با شخصیتی افراطی، یک باغ وحش خصوصی با یک ببر و یک لامبورگینی رونتون 84 هزار پوندی نیز دارد.

در این زمینه: چرا باید در مورد ولادیمیر پوتین صحبت کنیم

برگرفته از کتاب: بیایید از پوتین بگوییم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *