گاهی، بهترین سؤالات، سؤالات برنامه ریزی نشده‌اندسؤالات آنی - نشر پیله

سؤالات آنی

کتاب پرسشگری در کلاس نگاهی فلسفی به مساله پرسشگری در کلاس
Rate this post

پرسشگری در کلاس

“گاهی، بهترین سؤالات، سؤالات برنامه ریزی نشده‌اند.”

سؤالات آنی، سؤالاتیاند، که یکدفعه در میانهی بحث به ذهن شاگردان خطور میکند.

سؤالات آنی و سؤالات چند لایه با هم همپوشانی دارند، که سؤالات آنی در دلِ خود سؤالاتی دارند که در خلال بحث چه به طور مستقیم چه به شکل غیرمستقیم آشکار می‌شوند.

سؤالات آنی واضح، زمانی رخ می‌دهد که دانش آموزی آن را در کلاس مطرح کند و معلم با توجه به موقعیت، یا خود پاسخ می‌دهد، یا آن را، در کلاس بیان می‌کند.

مثلاً: اگر سؤال این باشد که “در این عکس چند رودخانه می‌بینید؟” و کسی بپرسید: “رودخانه دقیقاً چیست؟”، اینجاست که سؤال آنی خود را در پسِ سؤال چند لایه نشان می‌دهند و به هدف سؤال پیوند می‌خورد؛ و شما تصمیم بگیرید تا آن را به عنوان سؤال جدید روی تخته بنویسید.

سؤالات آنی ضمنی، زمانی به وجود می‌آیند که، یکی از دانش آموزان بگوید، “من متوجه نمی‌شوم، زیرا این شبیه به نَهر است.” در این مورد درست است که پاسخ سؤال “رودخانه دقیقاً چیست؟” بیان شده است ولی به شکل معما توسط یکی از دانش آموزان مطرح شده است.

هدف سؤال توسط معلم یا کتاب پرسیده می‌شود و این مسأله که “رودخانه چیست”، در آن گنجانده می‌شود.

یک راه حل ساده برای اینکه متوجه شوید که دانش آموزان به این سؤال چگونه پاسخ می‌دهند، این است که به طور مستقیم سؤال را مطرح کنید: “این سؤال بسیار خوبی است! واقعاً رودخانه دقیقاً چیست؟”

نکتهی آموزشی: مسأله سازی در بسیاری از موارد با موضوعات کلاس شما مرتبط نیست. پس دانش‌آموز بخاطر سؤال‌اش تشکر کنید و قید کنید که بحث کلاس موضوع دیگری است.

بیشتر بدانید: سؤالات مرتبط را لیست کنید و بپرسید: ” آیا کس دیگری سؤال مرتبط با بحث کلاس دارد؟”

ما قبلا اینجا در این مورد مطلبی را منتشر کرده ایم

برگرفته از کتاب پرسشگری در کلاس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *