مصاحبه ها یک گزارش تصویری می‌تواند عالی باشد، اما بدون یک متن - نشر پیله

مصاحبه ها

کتاب روایت داستان برای فتوژورنالیست ها
Rate this post

تهیه یک گزارش تصویری

یک گزارش تصویری می‌تواند عالی باشد، اما بدون یک متن خوب انتشار آن دشوار است.

من معمولا کل بسته را به مشتریانم تحویل می‌دهم: تصاویر با زیرنویس دقیق و جزئیات و مقاله‌ایی که اغلب شامل مصاحبه است و خواندن آن اغلب جذاب‌تر از ذکر صرف وقایع است.

زمانی که برای گزارشتان عکس‌برداری می‌کنید نیاز به برنامه‌ریزی زمانی برای مصاحبه با افراد دارید. روایت شما در مورد بوم‌گردی در ایسلند بسیار جذاب‌تر خواهد بود اگر شامل پرتره‌ها/ مصاحبه‌ها با بنیانگذار(ان)، تعدادی از ساکنین، چند خبره، و احتمالا شخصی که به طور کامل با آن پروژه موافق نیست و حتی منتقد آن است.

شما می‌بایست روایتشان را جویا شوید، اکنون چه احساسی دارند، پروژه های آینده آنها چیست، و حکایات با نمک و هر چیزی که مایل به اشتراک بگذارند.

شما از مردم اطلاعات کسب خواهید کرد نه فقط در طول مصاحبه بلکه هر بار که با آنها صحبت می‌کنید. یادداشت بردارید و یادتان باشد که همیشه از آنها بپرسید که آیا احساس راحتی می‌کنند اگر شما بخواهید آنچه آنها در زمان خاموشی ضبط صوت گفته‌اند را منتشر کنید.

سوژه‌های شما و هر شخص مربوطه دیگر، از آنچه که قصد عمومی کردنش در مصاحبه را نداشته ‌اند و توسط شما منتشر شود نا خشنود خواهند بود.

به همین علت است که من هر زمان که با شخصی مصاحبه می‌کنم و چیزی که به نظرم مهم می‌رسد را می‌شنوم، گفتگو را متوقف می‌کنم و کلمات را با دقت برای شخص مصاحبه شونده تکرار می‌کنم: “شما الان گفتید که فلان، فلان، فلان. آیا این همان چیزیست که می‌خواهید من بنویسم؟ گاهی اوقات آنها با اصلاح جملاتشان احساس راحت‌تری خواهند داشت و من هم راحت‌تر خواهم بود.

خبرنگارانی هستندکه مصاحبه‌ها را ابتدا ضبط و بعدا متن را پیاده می‌کنند. در بعضی از مواقع من نیز چنین می‌کنم، اما این کار بسیار وقت‌گیر است به خصوص برای من که بسیار مصاحبه می‌گیرم.

من ترجیح می‌دهم در هنگامی که شخص صحبت می‌کند بر روی لپ‌تاپم یادداشت بگذارم: با این روش، همیشه می‌توانم از درست بودن همه چیز در روند مصاحبه مطمئن باشم. اگر زمان زيادی نداشته باشم، ممكن است جزئياتی را حذف كنم.

به همین علت سعی می‌كنم مصاحبه را در اولين فرصت مطالعه كنم (معمولا همان شب) و تا زمانی كه حافظه‌ام تازه است نظرياتی اضافه كنم. نکته مهم در مصاحبه، هنگام نگارش نسخه نهایی مقاله از اعداد و ارقام جمع آوری شده از منبع موثق استفاده کنید.

ما قبلا اینجا در این مورد مطلبی را منتشر کرده ایم

برگرفته از کتاب روایت داستان برای فتوژورنالیست ها

قیمت اصلی 144500تومان بود.قیمت فعلی 120000تومان است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *