واژگان آن در باب ایمان بیانگر چنین کتاب ایمان و عمل هلموت اشترلشت - نشر پیله

کتاب ایمان و عمل هلموت اشترلشت

کتاب کمرهای خم شده
Rate this post

کتاب ایمان و عمل هلموت اشترلشت «کتاب فضیلت‌های» نازی‌ است. به‌رغم فشارهای جنگ، تا سال 1944 دست‌کم 175000 نسخه از آن در قالبی گیرا و آراسته به چاپ رسید. کتاب دارای فصل‌های مختصری دربارۀ ایمان، وفاداری، شجاعت، فرمانبرداری، خون، زندگی و مرگ است.

ایمان و عمل

واژگان آن در باب ایمان بیانگر چنین لحنی است: «ازآنجاکه ایمان قدرت است، می‌تواند کاری را انجام دهد که غیرممکن به نظر می‌رسد. ایمان اساس هر عملی است… والاترین و مهم‌ترین چیز در انسان نه دانش و فهم او، بلکه ایمان اوست. ارزش هرشخص به‌اندازۀ ایمانی است که دارد.»

از نقد و بررسی‌ای که نشریۀ حزب برای دست‌اندرکاران پروپاگاندا نوشته بود، نیّت دینی کتاب هویداست: «کسی که می‌خواهد به فرزندان درحال‌رشد خود چیزی بهتر از داستان‌های یهودی عهد عتیق یا امثال سلیمان و مزامیرهایی بدهد که امروزه برای ما معنایشان را ازدست داده‌اند، می‌تواند آن را در این کتاب بیابد.

کتاب ایمان و عمل در قالبی باشکوه و با زبانی روشن و قدرتمند، راهنمای هر انسانی است که در پی فهم جهان‌بینی ناسیونال سوسیالیستی و نگرش آن به زندگی است.»

عبارت کوتاه دربارۀ داستان‌های عهد عتیق که «معنایشان را ازدست داده‌اند» جالب‌توجه است. اثر اشترلشت به‌مثابه راهی جدید برای تبیین معنای زندگی و راهنمای رفتار اخلاقی معرفی شده است. اگر باورها و ارزش‌های سنتی عمیقاً ریشه‌دار خوانندگان خود را نادیده می‌گرفت، نمی‌توانست به این مهم نائل آید.

  • به گفتۀ عیسی برای جابه‌جایی کوه‌ها ایمان کفایت می‌کند. اشترلشت و نازی‌ها فکر می‌کردند که می‌توانند در نبردها پیروز شوند. هیچ‌چیز در کتاب اشترلشت از آشویتس حکایت نمی‌کند. بی‌شک جنگ ستایش می‌شود، اما به‌نحوی‌که فضیلت‌های مقبول نزد اکثر آلمانی‌ها را تقویت ‌کند.

انبوهی از موارد مشابه در کتاب وجود دارد. آلمانی‌هایی که به صورت جدّی نمی‌اندیشیدند یا نگاه چندان عمیقی نداشتند، به‌راحتی می‌توانستند باور کنند که نازیسم استوار در کنار فضیلت‌های آشنا ایستاده است.

در این زمینه: شمشیرهای برنده

برگرفته از کتاب: کمرهای خم شده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *