اشکال گناه اگر گناه اقسام مختلفی دارد، هفت تای آن‌ها گناه کبیره محسوب می‌شود - نشر پیله

اشکال گناه

کتاب در ستایش شکاکیت
4/5 - (1 امتیاز)

گناه

اگر گناه اقسام مختلفی دارد، هفت تای آن‌ها گناه کبیره محسوب می‌شود. موثر ترین بستر برای مکر شیطان، رابطه جنسی است. تعالیم کاتولیک ارتودوکس در این خصوص در آموزه‌های سنت پاول و سنت آگوستین و سنت توماس آکیناس یافت می‌شود. تجرد بهترین کار است اما آن هایی که نمی توانند خویشتن‌داری پیشه کنند، می‌توانند ازدواج کنند.

رابطه جنسی در ازدواج به شرط این‌که انگیزه‌ای برای فرزند آوری باشد، گناه نیست. هر نوع رابطه خارج از چهارچوب ازدواج گناه است و رابطه جنسی در ازدواج نیز اگر اقدامات پیش‌گیری از بارداری توسط زن و شوهر انجام گیرد، گناه تلقی میشود. قطع بارداری نیز حتی اگر بنا به نظر پزشکی تنها راه نجات مادر باشد، گناه است. به دلیل این‌که نظر پزشکی خطا پذیر است، و خدا اگر صلاح بداند، با معجزه جان مادر رانجات میدهد.

بیماری‌های مقاربتی، مجازات خدا بخاطر معصیت است. حقیقت این است که اگرشوهر گناهکار باشد، این مجازات به همسر و فرزندان بی‌گناهش تحمیل می‌شود، و این امر، خواست و مشیت رمز آلود خداست و هرگونه اقدامی برای پیشگیری از آن به جز پاکدامنی، گناه محسوب میشود.

ازدواج در اسم و ظاهراً غیر قابل فسخ است، اما برا ی بسیاری از افراد که به ظاهر ازدواج کرده اند، اینگونه نیست. در مورد کاتولیک‌های بانفوذ، دلایلی مبنی بربطلان ازدواج وجود دارد. اما برای فقرا و ضعیفان، به جزء در موارد ناتوانی جنسی، چنین راه برون رفتی از ازدواج وجود ندارد. وکسانی که طلاق می‌گیرند و دوباره ازدواج می‌کنند، در پیشگاه خدا متهم به زنا هستند.

برخی افراد سرشناس گمان می‌کنند که تعالیم کلیسای کاتولیک به طرز اسف باری، قید و بندی در مورد مسایل جنسی ندارد. تولستوی و مهاتما گاندی در کهن سالیشان، اعلام کردند که رابطه جنسی حتی در روابط پایداری مانند ازدواج و یا با قصد فرزند آوری، عملی پلید است. پیروان آیین مانی نیز که با اتکا به فطرت خطاکار انسان، سعی در به دست آوردن پیروانی تازه نفس برای خود بودند، به همین باور معتقد بودند. بااین وجود این آموزه به نوعی کفر آمیز است. به همان اندازه که اعتقاد به ستودنی بودن ازدواج به اندازه تجرد، کفر آمیز است.

از نظر تولستوی، استعمال تنباکو به اندازه رابطه جنسی زیان آور است. در یکی از رمان‌هایش، مردی که اندیشه قتل در سر می‌پروراند، اول سیگاری می‌کشد که بتواند در وجودش خشمی که به او انگیزه آدم کشی می‌دهد را ایجاد کند. با این وجود تنباکو در کتاب مقدس منع نشده، هرچند همانطور که ساموئل باتلر خاطر نشان کرده، سنت پاول اگر چنین چیزی میدانست، بدون شک استعمال تنباکو را محکوم می‌کرد.

ما بیشتر اینجا در این مورد مطلبی را منتشر کرده ایم

برگرفته از کتاب در ستایش شکاکیت

قیمت اصلی 46800تومان بود.قیمت فعلی 42000تومان است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *