زندگی‌نامه و بیوگرافی امانوئل کانت فلسفه کانت چیست نقد عقل محض امانوئل کانت - نشر پیله

بیوگرافی امانوئل کانت

امانوئل کانت
Rate this post

امانوئل كانت که پس از ارسطو بزرگ ترین فیلسوف غربی به شمار مي رود، در سال 1724 در کونیگسبرگ آلمان متولد شد. امانوئل در سن هشت سالگي به مدرسه دینی کونیگسبرگ فرستاده شد.

در آن مدرسه، انضباط شدیدی حاکم و معلمان بسیار سخت گیر بودند. به هر حال امانوئل توانست مدرسه را به پایان رسانده و به دانشگاه کونیگسبرگ وارد شود. وي پس از شش سال از آن دانشگاه نیز فارغ التحصیل گردید، اما چون نتوانست یک شغل دانشگاهی پيدا كند، ناگزیر به عنوان معلم سرخانه مشغول به کار شد.

امانوئل کانت

امانوئل در سن سی و یک سالگی، شغلی در دانشگاه بدست آورد. این شغل فاقد حقوق و دستمزد بود، اما به وی اجازه می داد كه سخنرانی های عمومی برگزار کند و در آمد ناچیزی از راه آموزش خصوصی دانشجویان بدست آورد.

او در اين دوران، آثاری در زمینه دینامیک و ریاضیات منتشر کرد. بتدریج، موقعیت علمی و اجتماعی كانت بهبود پيدا كرد و حتی چندین بار از سوی دانشگاههای دیگر براي امر تدریس دعوت شد، اما پیشنهادشان را رد کرد. وی در خانه خود به تدریس ریاضیات و فیزیک می پرداخت و در سن سی و یک سالگی، رساله ای درباره منشا کیهان منتشر ساخت که برای اولین بار، صورت بندی فرضیه سحاب ستاره ای در آن مطرح شده بود.

سرانجام پس از سال ها انتظار، کانت مقام استادی رشته فلسفه را در دانشگاه کونیگسبرگ به دست آورد. از این پس، او تمام عمر خود را وقف فلسفه نمود. وی در کلاس هایش با دقت هر چه تمام تر و به شیوه ای جديد، فلسفه را مورد بررسی و نقد قرار می داد؛ به گونه اي که پس از مدتی، دانشجویان بسیاری پیدا کرد که همیشه در کلاس هایش حاضر بودند و از سخناني که می گفت، یادداشت بر می داشتند.

کانت در زندگی خود، نظمی استثنایی داشت. او هر کاري را در ساعت مخصوص به خود انجام می داد و ذره ای از آن سرپيچي نمی کرد. بین مردم شهرش این جمله رایج بود که :
می توانید ساعت خود را با کارهای کانت تنظیم کنید.
 وي به عنوان مدرس دانشگاه وظيفه داشت همه بخشهای فلسفه را آموزش دهد و سال های سال، توان فکری خود را صرف تدریس و انتشار کتاب ها و مقاله هاي گوناگون کرد.

فلسفه آزادي از نظر كانت

آزادی به مفهوم کانتی آن، مادام که با آزادی هر فرد دیگر در چارچوب یک قانون عمومی برقرار باشد، تنها حق اولیه ‌هر انسانی به دلیل انسان بودنش است. کانت دیگر اصل های حقوق بشر مانند برابری و استقلال انسان را از همین اصل بنیادین آزادی مي گيرد.

وي در فلسفه سیاسی خود نه تنها آخرین پیوندهای میان اندیشه سیاسی دوران جدید و دوران های پیش از آن را به طور كامل می‌گسلد، بلکه فراتر از آن، مفهوم حق طبیعی عصر روشنگری را به گونه‌ای پیگیر رادیکالیزه می‌کند.

امانوئل کانت

نخستین و بزرگ ترین اثر فلسفی او با نام«نقد عقل محض در سال 1781، زمانی که پنجاه و هفت ساله بود، انتشار یافت. وي در اين مورد مي گويد :
این کتاب نتيجه دوازده سال انديشه ژرف و جدی است.


این اثر شهرت زيادي پیدا کرد و فلسفه نقادانه (critical philosophy) که کانت خود را سردمدار آن می دانست به سراسر کشور آلمان نفوذ یافت. طي سال های 1788 و 1790، كانت دو اثر بزرگ دیگر خود را که به ترتیب نقد عقل عملی و نقد قوه حکم نام داشت، منتشر كرد.

البته او آثار دیگری نیز در طول عمرش نوشت که مجموع آنها به 27 جلد مي رسد. کانت با وجود خلق و خوي خشک و جدیتی که داشت، انسانی اجتماعی، خوش بیان و عضو محبوب و مورد احترام حلقه های اجتماعی و ادبی و حتی وزرای پادشاه بود.


او آخرین درس رسمی خود را در سال 1796 ارائه داد. در این هنگام، توانايي ذهنی او رو به کاستی گذارده و افسردگی، جانشین نشاط سابق او شده بود. وي در آخرين سال هاي عمر خود، حضور ذهن و توانایی شناخت دوستان قدیمی و حتی توان به پايان بردن جملات ساده را از دست داد و به بی حسی کامل دچار شد.

سرانجام كانت در دوازدهم فوریه 1804 میلادی درگذشت. در مراسم خاكسپاري او، مردم شهرهای مختلف آلمان گرد آمدند تا به اين استاد بزرگ ادای دین كنند. کانت تاثیر شگرفی از خود بر جای گذاشت؛ تا جايي كه مي توان گفت تمام آثار ادبی و فلسفی دوره های بعدی به گونه اي تحت تاثیر انديشه هاي او به وجود آمدند.

قیمت اصلی 71400تومان بود.قیمت فعلی 65000تومان است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *