خریدن خوشبختی چیزهای مادی نمی توانند به خودی خود ما را خوشبخت کنند - نشر پیله

خریدن خوشبختی

کتاب فتح خوشبختی
Rate this post

خوشبختی

چیزهای مادی نمی­ توانند به خودی خود ما را خوشبخت کنند، این را تاریخ به ما می­ گوید. نیمه اول کتاب راسل، یعنی همین کتاب ما، در مورد علل ناخوشبختی است که بسیاری آز آنها از دیدگاه راسل می­ باشند. البته در ادامه، خبر بهتر نیز هست. راسل می­ گوید: ʼاگر شما خوشبخت هستید، از خود بپرسید، چند نفر دیگر از دوستان شما نیز خوشبخت هستندʽ و اضافه می­ کند: ʼبدبختی در همه جا هستʽ.

چیزی خسته کننده­ تر از بودن در یک مناسبت اجتماعی نیست، که در آن همه، آن چنان مصمم به خوش گذراندن هستند که غیر ممکن است به کسی خوش بگذرد. سال نو، نمونه­ ای از این مناسبت­ ها است، اما تولدهای خانوادگی( به ویژه تولد خود شما)، جشن های وداع با مجردی مردانه یا زنانه، دیدار با اقوام، مناسبت­ های ویژه که مربوط به فرزندان دوستان می­ شوند و تعطیلات مجلل، همه می توانند، اثرات مشابهی داشته باشند.

ما در راه به دست آوردن خوشبختی، یا به عبارتی، برای دور کردن بدبختی از خود، تلاش زیادی انجام می­ دهیم و مقدار پول قابل توجهی، خرج می­ کنیم. ما اغلب، همانطور که راسل اشاره می­ کند، آماده­ ایم تا در این شکار هیجانی و احساساتی، آنچه که در مورد خودمان یا دوستانمان می­ دانیم را تکذیب کنیم: ما به این امید که چیزی تغییر خواهد کرد، اتفاقاتی را تکرار می­ کنیم که ما را شاد یا خوشبخت نمی ­کنند.

بنابراین، اولین چیزی که ما باید قبول کنیم، این است که شما، یا بهتر است بگوییم همه ما، اغلب خوشبخت نیستیم. یا اینکه حداقل می توانیم خوشبخت­ تر باشیم و اینکه این مسئله، مسئله شرم­ آور و یا عجیبی نیست. تحقیق، که راسل آن را انجام نداد، نشان می دهد که شرایط بیرونی ما، در مورد بسیاری از ما، به احساس ما از خوشبختی، زیاد ربطی ندارد. مرکز تحقیقات پیو در آمریکا، طی یک نظرسنجی، از مردم پرسید که آنها در مدت چهل سال گذشته، با وجود رکود­ها و شکوفایی­ های اقتصادی و پیشرفت در مراقبت­ های بهداشتی و فناوری، چقدر احساس خوشبختی کرده­ اند. نتایج نشان داد که ارقام، تغییر نکرده ­اند: حدود نیمی از آمریکایی ­ها، نسبتاً خوشبخت هستند، حدود 30% خیلی خوشبخت هستند و بقیه خوشبخت نیستند.

همیشه تعدادی در گروه انتهایی قرارمی­ گیرند که می­ توانیم تصور کنیم، ناخوشبختی آنها برای تغییر پیدا کردن، به چیزی بیشتر از یک کتاب نیاز دارد. اگر شما بی ­خانمان هستید، یا به درد مزمنی گرفتار هستید، یا به ناحق، زندانی شده­اید، یا نوعی بیماری روانی دارید، در این صورت خوشبخت نبودن بسیار اجتناب­ ناپذیر خواهد بود.

برای سایر ما، شرایط نسبت به چهل سال گذشته، بسیار بهبود یافته است. اما آمار مرکز پیو نشان می دهد که اتومبیل­ ها، تعطیلات آنچنانی، شبکه­ های تلویزیونی ماهواره­ای و خوشبو کننده­ های هوا، خوشبختی نمی آورند.

با این حال، ما می توانیم تصمیم بگیریم آنچه که راسل می­گوید را انجام دهیم، و آن این است که سعی خود برای پیدا کردن خوشبختی، فقط در لذت­ های دو سویه جهان بیرون را کنار بگذاریم. بیشتر ما می ­توانیم تغییر کنیم، حتی اگر گاهی اوقات احساس کنیم که نمی توانیم. ما می­ توانیم کنترل امور را در دست بگیریم و آنچه که ما را شاد می­ کند را بیشتر، و آنچه که ما را ناراحت می­ کند را، کمتر انجام دهیم.

راسل از آن مردمی که در سال 1930، با جدیت تمام برای خوشبخت شدن، به استقبال سال نو می­ رفتند، باخبر بود. اما باید در نظر گرفت، تا زمانی که متوجه شویم، چیزهای مادی خوشبختی نمی­ آورند، هر روز ما مثل شب سال نو خواهد بود.

ما بیشتر اینجا در این مورد مطلبی را منتشر کرده ایم

برگرفته از کتاب فتح خوشبختی

قیمت اصلی 81600تومان بود.قیمت فعلی 74000تومان است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *