از دانش‌آموزان بخواهید تا دو سؤال درباره‌ی درس‌پرسیدن هم­کلاسی - نشر پیله

درس‌پرسیدن هم­کلاسی

کتاب درس پرسیدن و چالش
Rate this post

درس پرسیدن

در ابتدای این فعالیت باید مراحل هرم بلوم را برای آن‌ها توضیح دهید. شش مرحله‌ی آن به اضافه‌ی واژگان کلیدی و عباراتی که برای به چالش کشیدن طراحی شده‌اند را، شرح دهید. در این­جا مثال‌هایی از واژگان اصلی آن ذکر شده است:

  • معرفت (دانش): تعریف‌کردن، شناختن، نام‌گذاری.
  • ادراک: طبقه‌بندی کردن، توضیح دادن، تعریف کردن.
  • کاربرد: انجام دادن، اجرا کردن، حل کردن.
  • تحلیل: تحلیل کردن، تجزیه کردن، نشان دادن.
  • ترکیب: ترتیب، جمع‌بندی، ساختن.
  • ارزیابی: بحث کردن، مقایسه کردن، ارزش‌گذاری کردن.

از دانش‌آموزان بخواهید تا دو سؤال درباره‌ی موضوعاتی که خوانده‌اند، با توجه به هر طبقه‌ی هرم طراحی کنند. آن‌ها می‌توانند سؤالات‌شان را بر روی کارت بنویسند. بچه‌ها را به گروه‌های دو‌نفره تقسیم کنید و بخواهید تا این سؤالات را از یکدیگر بپرسند. دانش‌آموزان از این­که یکدیگر را به چالش بکشند لذت می‌برند و کم‌کم درباره‌ی درستی یا نادرستی پاسخ‌ها با یکدیگر گفتگو می‌کنند.

فعالیت را با بحث کلاسی درباره‌ی درستی یا نادرستی پاسخ سؤالات به پایان ببرید. در این مرحله باید از موضوعاتی که بعداً با این روش می‌خواهید مرور کنید، یادداشت‌برداری کنید.

نکته‌ی آموزشی: پیش از آن­که آن‌ها را به گروه‌های دو‌نفره تقسیم کنید، تمرین را با یک دانش‌آموز دیگر انجام دهید. درباره‌ی این­که چه نکاتی سبب پرسش چالشی (مثلاً: استفاده از افعال هرم بلوم) و پرسش‌های ضعیف (سؤال بسته) می‌شود، گفتگو کنید.

بیشتر بدانید: از دانش‌آموزان بخواهید تا به سؤالات درست و نادرست خود امتیاز دهند. با کمک این اعداد دانش‌آموزانی که امتیاز بیشتری دارند را، در جلوی کلاس فرا بخوانید، تا از یکدیگر سوال بپرسند.

برگرفته از کتاب درس پرسیدن و چالش

ما قبلا اینجا در این مورد مطلبی را منتشر کرده ایم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *