من معلم‌ام را دوست دارم زیرا او می‌دانست ریشه مشکل - نشر پیله

ریشه مشکل

کتاب روش مدیریت کلاس
Rate this post

«من معلم‌ام را دوست دارم زیرا او می‌دانست که مشکلی وجود داشت. او واقعاً مراقب است.»

بسیاری از مشکلات رفتاری تکراری هستند؛ گاهی اوقات برای شناخت زمینه‌ای باید ریشه‌ی آن‌ها را باید پیدا کنید.»

این جالب است که بسیاری از مشکلات در کلاس تکراری هستند. معلمان پرمشغله آنقدر درگیرند که فرصت نمی‌کنند که به مشکل برگردند و ریشه‌ی آن را تحلیل کنند. این کار خردمندانه‌ای است که به مشکل برگردید و علت آن را دریابید، ممکن است علت آن موارد زیر باشد:

  • بد موقع برای تدریس است. آیا الگوی وجود دارد؟ کلاس بعدازظهر است و دانش‌آموزان برای ناهار به خانه می‌روند.
  • بعد از زنگ تفریح برخی دانش‌آموزان در کلاس شلوغ کاری می‌کنند. آیا به این دلیل است که آن‌ها مشغول بازی فوتبال بوده اند و فراموش کرده اند نوشیدنی بنوشند یا چیزی بخورند؟
  • رفتار دانش‌آموزی بسیار عجیب است، آیا علت آن این است که در زنگ تفریح مورد آزار و اذیت قرار گرفته اند؟ و جایی برای رفتن نداشته است.

نکته‌ی مهم این است که یادداشت هایی واضح، مناسب و دقیق بردارید تا اصل را دریابید و اطلاعات تان را با بقیه‌ی همکاران به اشتراک بگذارید، گام بعدی این است که به دانش‌آموز نزدیک شوید و بگویید: «الی، من متوجه شدم که بعد از زنگ تفریح تو در کلاس خوب کار نمی‌کردی و نگران به نظر می‌رسیدی. تو همیشه دانش‌آموز خوبی بودی. چیزی هست که مدرسه بتواند کمک کند؟ «به شکلی رفتار کنید که نشان دهید قصد کمک دارید.

نکته‌ی آموزشی:

حتماً پیشنهاد کمک کردن را از طرف مدرسه بدهید شاید دانش‌آموز بخواهد تا با معلم‌های دیگر حرف بزند. به دانش‌آموز فرصت دهید تا فکر کند. اگر به سمت شما باز نگشت جلسه بعدی درباره‌ی این مسأله با او حرف نزنید.

در این زمینه: دکمه حرکت آهسته

برگرفته از کتاب: روش مدیریت کلاس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *