ارتباط میان معلم¬ و والدین برای هر دو طرف حائز اهمیت استدفترچه خاطرات - نشر پیله

دفترچه خاطرات

کتاب ذهن آگاهی در کلاس
Rate this post

دفترچه خاطراتی برای قدردانی

“درباره­ی چیزهایی که باعث می­‌شود کودکان آرام، خوشحال، اجتماعی، خندان، مثبت و شاد شوند، فکر کنید.”

ارتباط میان معلم­ و والدین برای هر دو طرف حائز اهمیت است. این روش ارتباط میان والدین و مدرسه را از طریق کلمات کودک پیش می‌برد. این تمرین به کودکان کمک می­کند تا با ذهن‌آگاهی مکالمات مثبتی بین خودشان و والدین‌شان شکل دهند.

  • به هر کودک یک دفترچه­‌ی کوچک بدهید تا جلد آن را با کلمات و عکس­هایی تزیین کنند که نشان دهد در زندگی قدردانِ داشتن چه چیزهایی هستند.
  • در دفترچه، پیغامی برای والدین بنویسید و در آن توضیح دهید که هدف این کار چیست و چگونه می­‌توانند با کودکان­ خود ارتباط برقرار کنند و آن را بچسبانید. از والدین بخواهید تا در دفتر خاطرات از چیزهایی که بابت آن­ها سپاسگزارند بنویسند و درباره­‌ی آن­ها با فرزندان­شان گفتگو کنند.
  • وقتی نوشتن اتفاقات خوب چند روز به پایان رسید، از کودکان بخواهید تا با چشمانی بسته و ذهنی آگاه چند نفس عمیق شکمی بکشند و سپس درباره­ی اتفاقات خوب آن روزها گفتگو کنند.
  • بخواهید تا هر روزی که خاطره می‌­نویسند تاریخ آن روز را نیز ثبت کنند. در هر خاطره حداقل به یک اتفاق خوب اشاره کنید. این نوشته می­‌تواند یک یا دو جمله و یا فقط یک عکس باشد. این دفترچه­‌ی خاطرات کودکان است.
  • به کودکان برای به اشتراک گذاشتن خاطرات­‌شان و عواطف خودشان و دیگران کمک کنید. (بخش ششم را نگاه کنید: هوش اجتماعی)
  • باید دفترچه­‌ی خاطرات­شان را به خانه ببرند و آن را برای والدین­شان بخوانند. همان­طور که در دفترچه توضیح داده شد، والدین لحظات قدردانی خود را نیز می­‌توانند بنویسند. دفترچه­‌ی خاطرات را به مدرسه باید برگردانند.

نکته­‌ی آموزشی: اگر تهیه‌­ی دفترچه سخت است یک برگه تهیه کنید تا در طول هفته کودک و والدین لحظات شکرگزاری خود را در آن بنویسند. همه­‌ی برگه­‌ها را نگه دارید که در آخر ترم یا آخر سال آن­ها را مثل کتاب کنید تا بچه­‌ها به خانه ببرند.­

ما قبلا اینجا در این مورد مطلبی را منتشر کرده ایم

برگرفته از کتاب ذهن آگاهی در کلاس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *